Image may be NSFW.
Clik here to view.
Clik here to view.
A felsőoktatási intézmények közötti versenyszellem néha ellenérzéseket generálhat az diákokban, de a nyitott látásmód és a párbeszéd közelebb hozhatja az egyetemeket, főiskolákat és azok hallgatóit.
Szaniszló Erzsébet két kárpátaljai intézményben is kipróbálta magát: az ungvári egyetemet követően a beregszászi főiskolán kezdett újabb tanulmányokba, mindkét helyen szerzett tudását kamatoztatni tudta.
– Mikor és hol született? Hogyan telt a gyermekkora, középiskolai tanulmányai?
– 1983. június 12-én születtem Palágykomorócon. A Palágykomoróci Általános Iskola elvégzését követően az Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Középiskolában folytattam tanulmányaimat, ahol 2000-ben érettségiztem. 2005-ben fejeztem be az Ungvári Nemzeti Egyetem filológiai karának magyar nyelv és irodalom szakát. Magánúton gitározni tanultam.
– Miért döntött úgy, hogy az egyetem után a Rákóczi-főiskolán is tanulmányokba kezd?
– 2004-ben sikerült elhelyezkednem a Gálocsi Elemi Iskolában alsó osztályos tanárként. Mivel átképzésre volt szükségem, egyértelmű volt, hogy a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát választom: tanító szakra felvételiztem. Fontos szempont volt a választásnál, hogy anyanyelvemen tanulhattam a főiskolán, ismert volt számomra a tanárok felkészültsége, az oktatás színvonala.
– Hogyan teltek a diákévek? Sikerült összeegyeztetni a tanulást a tanítással?
– Levelező tagozaton kezdtem el a tanulmányaimat. Az utolsó évben nappali tagozatra jártam, de kaptam szabad óralátogatást, továbbá több tantárgyat beszámítottak az ungvári tanulmányaim alapján, ami jelentősen megkönnyítette a munkával történő összehangolást.
Nagyon szerettem a főiskolán tanulni, a csoportom nagy létszámú volt, ennek ellenére igazi családias hangulatban teltek el az évek. A követelmények magasak voltak, de ahhoz, hogy helyt tudjunk állni, erős alapra volt szükség. Minden szempontból a diákok érdekeit tartották szem előtt a tanáraink.
– A végzést követően mi történt?
– A főiskola elvégzését követően igazgatóként véglegesítettek a Gálocsi Elemi Iskolában. 2012. október 12-től a Gálocsi Oktatási-Nevelési Komplexum igazgatójaként dolgozom, és mellette tanítok is. Továbbá a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány tehetségeket felkaroló programján belül tartok tanfolyamokat Ungváron alsós gyerekek számára.
– Hogyan telnek a mindennapjai? Hobbi, kikapcsolódás?
– 2014. január 6-án megszületett kislányom, Sába. Időm nagy részét a munka mellett az ő nevelése tölti ki. Hobbiként említeném az olvasást, biciklizést, kirándulást. Tagja vagyok a Palágykomoróci Nefelejcs Leány- és Asszonykórusnak.
– Mik a tervei a jövőre nézve?
– A jövőben szeretnék beindítani Palágykomorócon egy baba-mama klubot. Úgy gondolom, hogy minden anyuka szívesen mozdulna ki egy kicsit otthonról, s ezt még szívesebben teszi, ha az eltöltött idő tartalmasan, gyereket és anyát egyaránt fejlesztő és szórakoztató foglalkozásokkal telik. Mivel 10 éve vagyok a tanári pályán, ezért bátran mertem vállalni a szervezést és anyaként még nagyobb igényt tartok a klub beindítására.
– Mit köszönhet a főiskolának?
– Erős alapot kaptam az intézménytől, kellően felkészítettek szakmám gyakorlásához, barátokat szereztem, akikkel mai napig tartjuk a kapcsolatot és többször segítünk egymásnak munkánk során. A főiskolán szerzett diplomám segített továbbá beosztásom megtartásában, szakmai előmenetelemben.
Pallagi Marianna
Kárpátalja.ma